Koprodukcja TVN nagrodzona w Turynie


celuloid "Get Low" z gwiazdorską obsadą, który otworzy tegoroczny festiwal Camerimage, został uhonorowany na Festiwalu Filmowym w Turynie.

acz bez statuetki, ale za to z bagażem doświadczeń i obserwacji - przypadkiem tak jak cennych. Bartosz Konopka, którego klisza dokumentalny "Królik po berlińsku" był nominowany do Oscara, już pracuje nad następnym. Tym co do jednego będzie to fabuła, dramat psychologiczny - a dodatkowo debiut młodego reżysera. Jeden z najważniejszych obrazów światowej kultury w Warszawie. "Damę z Grosnostajem" Leonarda da Vinci, znajdującą się na codzień w Muzeum Czartoryskich jest dozwolone spozierać od 17. do 30. maja w Zamku Królewskim. Razem z nią z remontowanego krakowskiego muzeum przyjechało kilkanaście innych eksponatów. W wieku 64 lat zmarł w czwartek Malcolm McLaren. W połowie lat 70. wypromował zespół Sex Pistols, przyczyniając się tym samym do powstania brytyjskiego punk rocka.26 listopada w Gdańskiej Arenie wystąpi Lady Gaga - dowiedziała się plejada.pl. Informację portal uzyskał od wydawcy amerykanki w Polsce - wytwórni Universal. Koncert odbędzie się w ramach trasy koncertowej "The Fame Monster Ball Tour", promującej album filatelistyczny "The Fame Monster". Twórcy gier biorą się za polską historię. Rajdy Lisowczyków, szarże husarzy czy łupieżcze wyprawy Kozaków mają wydostać graczy i wiernie darować realia dawnych wieków. O najnowszej produkcji "Polskie Imperium: od Krzyżaków do Potopu", portal tvn24.pl rozmawiał z zaangażowanym w jej zryw historykiem i pisarzem, Jackiem Komudą. W koniec dnia poprzedzający ceremonię pogrzebową pary prezydenckiej na krakowskim rynku odbył się ekstra koncert. Zagrano łabędzi śpiew d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta - alias mszę żałobną. Wykonały ją polskie chór i orkiestra pod francuską dyrekcją natomiast rosyjscy i polscy soliści.

przy użyciu lata trwał konflikt o to, czy wystawiona w XVIII wieku zręczność "Podwójne kłamstwo" ("Double Falsehood") to tak dzieło słynnego Williama Szekspira. Dziś naukowcy mają pewność, że literatura mistrza miało część w powstaniu tego dramatu.

Zabawa w kowbojów i Indian coraz nigdy nie była tak droga. najświeższy hit na rynku gier video pozwalający na ucieleśnienie się w rolę rewolwerowca z Dzikiego Zachodu, kosztował ok. 100 mln dolarów. Zainwestowane w powstanie gry kasa w pośpiechu się tymczasem zwrócą, bo "Red Dead Redemption" sprzedaje się jak świeże bułeczki. - To jest taka nieco reklama naszej historii. Są w niej skróty, uproszczenia. Opiera się głównie na mocnych, wizualnie atrakcyjnych momentach - o "Animowanej historii Polski", 8-minutowym filmie stanowiącym jedną z atrakcji polskiego pawilonu na EXPO 2010 w Szanghaju, mówi w TVN24 jej reżyser, Tomasz Bagiński. I zdradza, że klisza ma duże szanse na premierę w internecie, a w 3D plus w polskich kinach.

Łacina, historia, taniec, poezja, kompozycja, dziennikarstwo, fizyka kwantowa, komiks, nauka biegania, kunszt opowiadania - te i krocie innych dziedzin będą chcieli 1 września ochronić od zapomnienia organizatorzy Jawnych Kompletów. Do zgromadzonych w starych drewnianych ławach rozmawiać będą m.in. Tomasz Sianecki, Jan Ołdakowski, Szymon Holcman i Henryk Wujec. siedlisko Nauki Kopernik uruchamia wehikuł czasu. w toku projektu "Serial XIX-XXI", słynni artyści wspólnie publicznością cofną się w czasie o ponad sto lat. - Chcemy poruszyć widzów do gry w lokalny serial - mówi współtwórca koncepcji cyklu, Wojciech Faruga. Jego pierwszą część poprowadzi nominowany do Oscara krajowy dokumentalista Bartek Konopka. pospołu z publicznością zajrzy m.in. w historię pierwszych kamer, zbudowanych z wykorzystaniem polskiego pioniera filmu - Kazimierza Prószyńskiego. Mieli wystąpić dziewięć miesięcy temu. Ale w ostatniej chwili ich występ w Warszawie odwołano ze względu na chorobę Dave'a Gahana. Od tamtego czasu sporo się zmieniło - Gahan tryska zdrowiem, a w Łodzi otwarto Atlas Arenę. jaki to ma ze sobą związek? Zasadniczy. Dzięki temu całość odda z nawiązką to, co obiecał polskim fanom. Dwa łódzkie koncerty Depeche Mode już w środę i czwartek.W Nowym Jorku w wieku 72 lat zmarła Elżbieta Czyżewska, gawęda polskiego kina. Aktorka od lat zmagała się z rakiem krtani. członek rodu ufa raperowi w wyższym stopniu niż matce i nauczycielowi. A czego raperzy uczą nastolatków? Czy tak biorą zadłużenia za słowo? Dawid wygrał z Goliatem, zręczność z box-officem, a płeć nadobna z mężczyzną. Kathryn Bigelow przebiła szklany pułap i została pierwszą nagrodzoną Oscarem reżyserką, a "The Hurt Locker. W pułapce wojny" najlepszym filmem. James Cameron stracił koronę "króla świata", a jego "Avatar" zasłużył w oczach Akademii lecz na techniczne nagrody pocieszenia.

Alicja i Colin będą na krakowskiej Off Camerze


Colin Farrell i Alicja Bachleda-Curuś na krakowskim festiwalu kina niezależnego Off atut Camera. Gwiazdorska dubel promować będzie osobisty najświeższy klisza "Ondine", na planie którego się poznali. Jak się dowiedzieliśmy, razem z reżyserem Neilem Jordanem spotkają się też publicznością.

Splądruj Moskwę i odbierz zachwyt Pruski


Twórcy gier biorą się za polską historię. Rajdy Lisowczyków, szarże husarzy czy łupieżcze wyprawy Kozaków mają wydostać graczy i wiernie ofiarować realia dawnych wieków. O najnowszej produkcji "Polskie Imperium: od Krzyżaków do Potopu", portal tvn24.pl rozmawiał z zaangażowanym w jej powstanie historykiem i pisarzem, Jackiem Komudą.

Susan Boyle dla Haiti


ilość gwiazd biorących udział w akcji charytatywnej, zorganizowanej dzięki Simona Cowella, nieodróżnialny okres rośnie. Susan Boyle, rewelacja brytyjskiej edycji programu "Mam Talent", dołączyła do grona wykonawców, którzy wraz nagrają hit grupy R.E.M. "Everybody Hurts". Premiera singla w wersji cyfrowej już 8 lutego.

Alarm nie działał. Zniknęły obrazy za pół mld euro


Pięć obrazów: Picassa, Matisse'a, Braque'a, Legera i Modiglianiego, wartych ok. 500 mln euro, skradziono z Muzeum Sztuki Nowoczesnej Miasta Paryża. Złodzieje mieli ułatwione funkcja - wedle dziennika "Le Parisien", w placówce od dwóch miesięcy nie działał alarm.

Znacie jakieś sklepy, gdzie można kupić butle spawalnicze, najlepiej jeśli

butla

miałaby pojemność 8L.

Sekcja zwłok Brittany nie bacząc na woli męża


Mąż zmarłej aktorki Brittany Murphy nie chce autopsji żony, tymczasem portal TMZ podaje, że biuro koronera w Los Angeles zarządziło jej przeprowadzenie. Murphy, gwiazda m.in. filmu "8. mila", zmarła w niedzielę w wieku ledwo 32 lat, najprawdopodobniej na kolosalny zawał serca. Brytyjska bulwarówka "The Sun" pisze jednak, że mógł ją zapierdolić lek, zażywany też przez Michaela Jacksona.

Jak Na'vi zaważą na historii kina


skończony z wielkim rozmachem i ogromnym budżetem, szacowanym na 237 milionów dolarów. wykonany w dwóch technikach: tradycyjnej 2D i nowej - 3D. Na postprodukcję tego filmu przeznaczono aż dwa lata. I w ostatecznym rozrachunku trudno nie przyznać - "Avatar" jest przełomem w kinematografii.

pożegnanie oscarowej pary


Aktorka Kate Winslet i jej mąż, reżyser Sam Mendes rozstali się - poinformowali prawnicy pary. Winslet i Mendes byli małżeństwem przy użyciu siedem lat.

Sotheby's sprzedał żonę Wyspiańskiego


Dom aukcyjny Sotheby's sprzedał w środę na aukcji malarstwa europejskiego siedem obrazów wybitnych polskich malarzy z przełomu XIX i XX w. m.in. Wyspiańskiego, Czachórskiego, Fałata i Tetmajera.

"Gwałt na wojnie jest bronią"


Zrobiły film o ofiarach gwałtów, później zanim kamerą posadziły gwałcicieli. - Oni nie urodzili się tacy. Ale wojna zmieniła ich w, jak sami mówią, zwierzęta - mówią bliźniaczki dokumentalistki Ilse i Femke van Velzen, które na Doc Review pokazały własny błona fotograficzna "Gwałt na wojnie"

czworonóg Pankracy: Czy mnie jeszcze pamiętacie?


W wigilię zdarzają się cuda, a zwierzęta mówią ludzkim głosem. ukochany przez telewidzów psina Pankracy po 19 latach przerywa cisza i w ten kosmiczny dzień przypomina o przykazaniu miłości bliźniego. - permanentnie o was myślę, bez ustanku was nadzwyczaj lubię - mówi do swoich wychowanków, dzisiejszych 30-latków.

Rusza Warszawski festiwal filmowy


sezon na ogórki dawno już za nami, aktualnie czas na solidną dawkę kultury. Setki filmów z 57. krajów będzie można zobaczyć na rozpoczynającym się w piątek 25. Warszawskim Festiwalu Filmowym.

charakterystyka polskiego konformizmu


Po wielu latach przerwy w twórczości pełnometrażowej, Janusz Morgenstern przedstawia film "Mniejsze zło". To przypowieść młodego pisarza w czasach peerelowskiej Polski. błona fotograficzna jest swobodną adaptacją książki Janusza Andermana pod tytułem "Cały czas". Pisarz i współautor scenariusza pokazuje bohatera będącego mutacją obywatela Piszczyka i Nikodema Dyzmy.

Oni wzięli Paszporty "Polityki"


Znamy już laureatów 17. edycji plebiscytu Paszporty "Polityki". nagroda ta jest przyznawana tym twórcom, którzy w fortel dziwny wykazali się inwencją, ponadprzeciętną wyobraźnią i oddaniem sztuce.

Gala w f-moll i e-moll


Światowej sławy pianiści Dang Thai Son oraz Garrick Ohlsson wystąpili w ciągu uroczystego koncertu galowego w Teatrze Wielkim, uświetniające 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Na gali pojawili się m.in. szef rządu Donald Tusk zaś minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Tak wyglądają tegoroczne Oscary


Ceremonia rozdania Oscarów dopiero w przyszłym tygodniu, ale już w tym momencie można na własne oczy ujrzeć słynną statuetkę. W Nowym Jorku zaprezentowano Oscara dla najlepszej tegorocznej aktorki.