Ach co to była za noc!


Dziesiątki muzeów, setki galerii i tysiące zwiedzających. Za nami kolejna Noc Muzeów, już siódma. W całej Polsce do późnych godzi nocnych, Polacy chłonęli kulturę.

Norweski archeolog i przedsiębiorca Hans Gude Gudesen, który kupił dom Ingmara Bergmana na wyspie obok Gotlandii, zamierza dokonać tam główny punkt sztuki. człowiek biznesu uzyskał na to zgodę rodziny reżysera - poinformowały w piątek szwedzkie media. Brytyjski stopień postanowił dać sobie radę narastającemu problemowi spadku popularności bibliotek. Brytyjczyków do odwiedzania świątyń wiedzy mają dodać otuchy m.in. darmowe e-booki i kawa. Wuj Boonmee, który potrafi przyzwać swoje poprzednie życia Apichatponga Weerasethakula zdobył tegoroczną Złotą Palmę festiwalu w Cannes. Nagrody za reżyserię i dla najlepszej aktorki poszły we francuskie ręce Mathieu Amalric i Juliette Binoche, a Palmę dla najlepszego aktora podzielili pomiędzy sobą Javier Bardem i Elio Germano.Przyłożył swojej żonie nóż do gardła i groził że ją zabije, tylko za to - zdaniem serwisu BBC - aktor Charlie Sheen trafił do więzienia w czasie świat Bożego Narodzenia. Do mediów wyciekło nagranie negocjacje Brooke Mueller Sheen i funkcjonariuszki z 911. Na Oscara w tym roku szanse ma przeciwnie polski dokument, ale nowy pora roku w kinie wygląda dla nas bardziej obiecująco. Montowany w areszcie domowym thriller Romana Polańskiego, "Autor widmo", debiutuje w tym tygodniu. Na najświeższy film Alicji Bachledy-Curuś przyjdzie poczekać dwa miesiące, ale w sieci przydatny jest już trailer. Kto ma więcej wspólnego z kinem - "Aniołek Charlie'go" czy suweren Popu? Amerykańska Akademia Filmowa uznała, że Michael Jackson i wykluczyła Farrah Fawcett z In Memoriam - oscarowej prezentacji tych ludzi kina, którzy w minionym roku zmarli.

W drugiej edycji programu YVN Mam talent! zwyciężył pogrywający na akordeonie Marcin Wyrostek. W finałowym odcinku zaczarował jury utworem "Libertango", a szacunek ewidentnie przeniósł się na telewidzów, bo uzyskał aż 25 procent ich głosów. zwycięzca zdobył nagrodę: 300 tysięcy złotych.

Irlandzki kompleks U2 dał w czwartek celny darmowy koncert pod Bramą Brandenburską w Berlinie. Muzycy zagrali na cztery dni przed 20. rocznicą zburzenia muru berlińskiego, przypadającą na 9 listopada. Dziesiątki muzeów, setki galerii i tysiące zwiedzających. Za nami kolejna Noc Muzeów, już siódma. W całej Polsce do późnych godzi nocnych, Polacy chłonęli kulturę.

tatuś strukturalizmu i twórca nowoczesnej antropologii nie żyje. W wieku niby 101 lat zmarł Claude LĂŠvi-Strauss. Mari Boine, norweska śpiewaczka porównywana nagminnie do Bjork, zaśpiewa w warszawskiej Filharmonii Narodowej. z początku jej występ rozmyślny był na 17 maja, ale z powodu choroby artystki został zarządca na 7 czerwca. jeśliby nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu w Berlinale przyznawała publiczność, konkurs miałby dwóch absolutnych faworytów: to Shah Rukh Khan i Leonardo Di Caprio. Żadna z pozostałych gwiazd nie miała tak gorącego przyjęcia, jak ci giganci dwóch największych przemysłów filmowych świata.Tegoroczną Noc Muzeów zgonić wolno na giełdzie. Parkiet warszawskiej GPW po raz dziewiczy zostanie bezpośredni dla zwiedzających w najważniejszą muzealną imprezę roku. Zostanie dla nich otwarty, na co dzień niedostępny, nasz Depozyt Papierów Wartościowych. Twórcy gier biorą się za polską historię. Rajdy Lisowczyków, szarże husarzy czy łupieżcze wyprawy Kozaków mają przyciągnąć graczy i lojalnie dać rzeczywistość dawnych wieków. O najnowszej produkcji "Polskie Imperium: od Krzyżaków do Potopu", brama tvn24.pl rozmawiał z zaangażowanym w jej powstanie historykiem i pisarzem, Jackiem Komudą. Elton John przyjechał do Polski. Brytyjski bożyszcze zaprezentował w Warszawie w toku 2,5 godzinnego koncertu 25 swoich największych utworów. blisko fatalnej pogody i ulewnego deszczu audytorium żywiołowo reagowała na hity "I'm still standing" czy "Rocket Man".

Mucha pokonała Urbańską 50,01 do 49,99 proc.


To był finisz godny mistrzów. Natasza Urbańska i Anna Mucha szturmem przeszły do finału 10. edycji "Tańca z Gwiazdami", co zakres zaskakując widzów raz po raz lepszymi umiejętnościami tanecznymi. Jury programu nie potrafiło wskazać, która z nich jest lepsza, a "dziesiątki" dla gwiazd uprzedni standardem. bezapelacyjnie głosami widzów (50,01 do 49,99), wygrała Anna Mucha.

Czerwony kobierzec coraz zafoliowany


Od rozpoczęcia oskarowej gali dzielą nas już tylko godziny, a poprzednio Kodak Theater trwają ostatnie przygotowania. czerwony dywan osłonięty jest nieprzemakalną folią - podobnie jak w ubiegłym roku w Hollywood pada deszcz.

Zrezygnowała z "TzG", bo jest w 5. miesiącu ciąży


Oceana w niedzielę w "Tańcu z gwiazdami" miała zatańczyć tango, ale tuż poprzednio występem oświadczyła, że niczego już nie zatańczy. Wokalistka zrezygnowała z programu, bo "musi troszczyć się o swoje dziecko" - jest jako że w piątym miesiącu ciąży. Wcześniej z udziału z "Tańca z gwiazdami" zrezygnował Artur Barciś. Bliżej zdobycia Kryształowej Kuli jest aktorka Katarzyna Glinka.

Kozyra napisze książkę o polskim szołbiznesie?


Janda, Kayah, Górniak, Madonna i... polscy politycy. Oto niektórzy bohaterowie książki, której propozycję napisania otrzymał Robert Kozyra.

Znacie jakieś sklepy, gdzie kupię

zaproszenia ślubne

rustykalne i wykonywane ręcznie?

perwersyjny Tramwaj, Andrzej Chyra i życzenie w Paryżu


linia tramwajowa zwany pożądaniem to osobliwa tragedia, w której pies z kulawą nogą nie umiera. choć nie dosłownie. Un tramway w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, wystawiany w paryskim teatrze L’OdĂŠon z Isabelle Huppert i Andrzejem Chyrą w rolach głównych, pokazuje jednak, że zdechnąć wolno na mnogość sposobów. Spektakl, niedługo do obejrzenia w Warszawie, jest prawdziwą podróżą do piekła  dla znakomitej w roli Blanche Huppert. Dla widza zresztą też.

Jury naradzi się przez internet. Na przegląd pył też wpływa


- Sprowadziliśmy do Krakowa filmy, które nas wzruszyły, zachwyciły i zaciekawiły. Mamy nadzieję, że naszych gości porwą tak samo – jak jeden mąż z tymi słowami wystartował krakowski przegląd Off Camera. przedsięwzięcie w trzy lata po narodzinach nie owszem prawdopodobnie pochwalić się współpracą z legendarnymi festiwalami Sundance i Pussan, ale i programem, kto powali na kolana niejednego kinomana.

Spielberg bierze się za "Ground Zero"


"Odbudowa Ground Zero" - taki tytuł będzie miał telewizyjny dokument Stevena Spielberga opowiadający o budowie nowej przestrzeni w miejscu zburzonych wież World Trade Center. Premiera sześcioodcinkowego dokumentu w 2011 roku.

Sąd nie posłucha tekstów Pei


Peja nie będzie ścigany za wołanie do przemocy podczas koncertów. na skroś mówiąc chodzi o teksty piosenek rapera. Sąd Rejonowy w Lesznie (woj. wielkopolskie) podtrzymał w poniedziałek decyzję prokuratury.

chowanie zmarłego z pompą po ponad 500 latach


pochówek po nad pięciuset latach od śmierci. W Olsztynie rozpoczynają się trzydniowe uroczystości pogrzebowe wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika. W sobotę jego pozostałości zostaną złożone we fromborskiej archikatedrze.

"Avatar" - "kwasowy trip" bierze kasy kin


Największy budżet w historii kina. Przełomowa technika wynaleziona na potrzeby filmu. Reżyser megaloman, którego ostatni hit zdobył 11 Oscarów i do tego czasu nie pobity najlepszy wynik boxoffice'u. "Avatar" w pierwszy weekend zarobił ponad 230 milionów dolarów, u nas zadebiutuje 25 grudnia.

Splądruj Moskwę i odbierz nabożeństwo Pruski


Twórcy gier biorą się za polską historię. Rajdy Lisowczyków, szarże husarzy czy łupieżcze wyprawy Kozaków mają wyciągnąć graczy i lojalnie przekazać rzeczywistość dawnych wieków. O najnowszej produkcji "Polskie Imperium: od Krzyżaków do Potopu", portal tvn24.pl rozmawiał z zaangażowanym w jej powstanie historykiem i pisarzem, Jackiem Komudą.

Jeden z dwunastu. Kto wygra 100 tys. dolarów?


ponad 100 filmów fabularnych, 7 dni pokazów, tłumy widzów w kinach i dwunastka walcząca o główną nagrodę. dzień dzisiejszy kończy się krakowski festiwal Off walor Camera. Na gali zakończenia festiwalu, która rozpocznie się o godz. 18 poznamy zdobywcę Krakowskiej Nagrody Filmowej o wartości 100 tys. dolarów.

Czterej pancerni i Biedroneczka


Jeden czołg, czterech pancernych i oferma polityki w polsko-czeskiej komedii Jacka Głąba funkcjonowanie Dunaj. Maciej Stuhr i Zbigniew Zamachowski przekonują się, że lepiej oddawać się miłość, nie wojnę, a czeskie boski napój dobre jest na wszystko. – Chciałem zrobić błona fotograficzna dla ludzi, nie dla salonów – deklaruje reżyser w rozmowie z tvn24.pl.

"Pochodzę z ekstremalnie skomplikowanego kraju"


Wtorek na Berlinale minął pod znakiem Iranu. Gdy w jednej z kinowych sal trwał pokaz "The Hunter" Rafiego Pittsa o opresyjnym systemie Iranu, do organizatorów festiwalu dotarła właśnie wiadomość, że jeden z najbardziej znanych irańskich reżyserów i nieodpłatny gość Berlinale, Jafar Panahi, nie dostał pozwolenia na wyjazd z kraju.

Co chcesz uratować od zapomnienia?


Łacina, historia, taniec, poezja, kompozycja, dziennikarstwo, fizyka kwantowa, komiks, nauka biegania, biegłość opowiadania - te i do licha i trochę innych dziedzin będą chcieli 1 września uchronić od zapomnienia organizatorzy Jawnych Kompletów. Do zgromadzonych w starych drewnianych ławach komunikować będą m.in. Tomasz Sianecki, Jan Ołdakowski, Szymon Holcman i Henryk Wujec.